
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 35 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 417 mW |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 417 mW |
| Max Output Current | 440 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 250 µA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.242 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 607
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54182
Ext.Price$0.54182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54182 | $0.54182 |
| 10 | $0.43162 | $4.31620 |
| 25 | $0.39261 | $9.81525 |
| 50 | $0.35713 | $17.85650 |
| 100 | $0.32485 | $32.48500 |
| 300 | $0.30761 | $92.28300 |
| 500 | $0.29129 | $145.64500 |
| 1000 | $0.27451 | $274.51000 |
